התקשרו אלינו: 03-7444577

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התקשרו אלינו: 03-6780586

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הסתיידות בכתף – מה זה?

פוסט זה בבלוג מספק מבט מקיף על הסתיידות כתף, מצב המאופיין בהצטברות של משקעי סידן במפרק הכתף. אנו חוקרים את הסיבות, הסימפטומים, הליכי האבחון, אפשרויות הטיפול ואמצעי המניעה שלה. למד על ההשפעה של מצב זה על איכות החיים וכיצד לנהל אותו ביעילות.

מה זה בעצם הסתיידות בכתף?

הסתיידות בכתף מתייחסת להצטברות של משקעי סידן בתוך הרקמות הרכות של מפרק הכתף. משקעים אלו יכולים להצטבר במבנים שונים, כגון גידים, רצועות או בורסה, לגרום לכאב ולהגביל את טווח התנועה. חשוב להבין את המנגנונים הבסיסיים והגורמים התורמים להסתיידות הכתף על מנת לנהל ולטפל ביעילות במצב זה.

 • 1. סוגי הסתיידות בכתף:
  ישנם שני סוגים עיקריים של הסתיידות כתף:
  הסתיידות דיסטרופית והסתיידות גרורתית. הסתיידות דיסטרופית מתרחשת כתוצאה מנזק לרקמות או דלקת, כמו במקרים של קרעים של השרוול המסובב או דלקת בגידים. הסתיידות גרורתית, לעומת זאת, נגרמת על ידי מצב מערכתי בסיסי, כגון מחלת כליות או יתר-פאראתירואידיזם, כאשר סידן מושקע ברקמות הרכות בכל הגוף, כולל הכתף.
 • 2. היווצרות משקעי סידן:
  היווצרות משקעי סידן בכתף מתחילה בהצטברות גבישי סידן. גבישים אלו יכולים לעורר תגובה דלקתית, למשוך תאי חיסון לאזור הפגוע ולגרום לנזק נוסף לרקמות. עם הזמן, הגוף מנסה לתקן את הרקמה הפגועה על ידי הפקדת סידן נוסף, מה שמוביל להיווצרות משקעים גדולים יותר.
 • 3. השפעה על תפקוד הכתף:
  נוכחות של הסתיידות בכתף יכולה להשפיע באופן משמעותי על תפקודה. משקעי הסידן עלולים לגרום לחיכוך ולפגיעה במפרק, מה שמוביל לכאבים, נוקשות וניידות מופחתת. פעילויות הדורשות תנועות מעל הראש, כגון הרמה או הושטת יד, עשויות להפוך למאתגרות במיוחד. במקרים מסוימים, משקעי הסידן עשויים גם לדחוס את העצבים הסובבים, וכתוצאה מכך תסמינים נוספים כגון חוסר תחושה או עקצוץ בזרוע וביד.

איור המראה מפרק כתף מסויד
איור המראה מפרק כתף מסויד

מה גורם להסתיידות בכתף?

ישנם מספר גורמים שיכולים לתרום להתפתחות הסתיידות בכתף. הבנת הסיבות הללו חיונית לקביעת אסטרטגיות הטיפול והמניעה המתאימות. להלן, נחקור שלושה גורמים עיקריים שיכולים להוביל להסתיידות בכתף.

 • 1. גיל ושינויים ניווניים:
  ככל שאנו מתבגרים, הרקמות בגופנו עוברות בלאי טבעי. מפרק הכתף אינו יוצא מן הכלל. עם הזמן, הגידים, הרצועות והבורסה בכתף עלולים להיחלש ולהיפגע. ניוון זה יכול ליצור סביבה תורמת להיווצרות משקעי סידן. שינויים הקשורים לגיל בחילוף החומרים של סידן יכולים גם הם לתרום לתהליך זה.
 • 2. טראומה ודלקת:
  פציעות בכתף, כגון קרעים בשרוול המסובב או פציעות מאמץ חוזרות ונשנות, יכולות ליזום תגובה דלקתית בתוך המפרק. דלקת זו יכולה לעורר שקיעת גבישי סידן כחלק מתהליך הריפוי של הגוף. באופן דומה, מצבים כמו דלקת גידים או בורסיטיס, הכוללים דלקת כרונית של הגידים או הבורסה, יכולים להוביל להיווצרות משקעי סידן.
 • 3. מצבים רפואיים בסיסיים:
  מצבים רפואיים מסוימים יכולים להגביר את הסיכון לפתח הסתיידות בכתף. לדוגמה, אנשים עם הפרעות מטבוליות כמו סוכרת או תפקוד לקוי של בלוטת התריס עשויים להיות בעלי שינוי בחילוף החומרים של סידן, מה שהופך אותם נוטים יותר להיווצרות משקעים. בנוסף, מצבים מערכתיים כמו מחלת כליות או היפרפאראתירואידיזם יכולים לגרום לעודף סידן בגוף, מה שמוביל להסתיידות נרחבת, כולל בכתף.

כיצד מאבחנים הסתיידות בכתף?

אבחון הסתיידות בכתף כרוך בדרך כלל בשילוב של הערכת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה. כאשר מטופל מציג תסמינים המצביעים על הסתיידות בכתף, ספק שירותי הבריאות ידון תחילה בהיסטוריה הרפואית שלו, כולל כל פציעות כתף קודמות או מצבים רפואיים בסיסיים.

במהלך הבדיקה הגופנית, הרופא יעריך את טווח התנועה, הכוח והיציבות של מפרק הכתף. הם עשויים גם לבצע בדיקות ספציפיות כדי לעורר כאב או אי נוחות, כגון מבחן Neer או מבחן הוקינס-קנדי. בדיקות אלו עוזרות לזהות כל פגיעה או דלקת בכתף.

לבדיקות הדמיה תפקיד מכריע באישור האבחנה של הסתיידות בכתף. צילומי רנטגן משמשים בדרך כלל ככלי בדיקה ראשוני. הם יכולים להראות נוכחות של משקעי סידן במפרק הכתף, גודל ומיקום ההסתיידות. עם זאת, ייתכן שצילומי רנטגן לא יספקו מידע מפורט על הרקמות הרכות המקיפות את המפרק.

במקרים בהם נדרשת הערכה נוספת, ניתן להמליץ על בדיקות הדמיה נוספות כגון אולטרסאונד או הדמיית תהודה מגנטית (MRI). אולטרסאונד יכול לספק תמונות בזמן אמת של מפרק הכתף, מה שמאפשר לספק שירותי הבריאות לדמיין את מרבצי הסידן ולהעריך את השפעתם על המבנים שמסביב. MRI שימושי במיוחד בהערכת היקף הדלקת, זיהוי כל קרעים או פציעות הקשורים, ומתן תצוגה מפורטת יותר של מבני הכתף.

במקרים מסוימים, ספק שירותי בריאות עשוי להמליץ על הליכי אבחון אחרים, כגון שאיבת מפרק כתף או בדיקת דם, כדי לשלול גורמים פוטנציאליים אחרים לכאבי כתף ולאשר את האבחנה של הסתיידות בכתף.

תמונה של מטופל שעובר צילום רנטגן לאבחון הסתיידות בכתף
מטופל שעובר צילום רנטגן לאבחון הסתיידות בכתף

"כאב ואי נוחות: התסמינים העיקריים של הסתיידות בכתף"

הסתיידות בכתף מתבטאת לרוב באמצעות כאב ואי נוחות בכתף הפגועה. אנשים עם הסתיידות בכתף עלולים לחוות כאב עמום וכואב שמחמיר עם תנועה או פעילויות מסוימות. הכאב יכול להיות מקומי למפרק הכתף או להקרין במורד הזרוע. זה עשוי להיות מלווה גם בנוקשות ובטווח תנועה מוגבל בכתף.

חומרת הכאב יכולה להשתנות מאדם לאדם, כאשר חלק מהאנשים חווים אי נוחות קלה בעוד שאחרים עשויים לסבול מכאב עז המפריע לפעילויות היומיומיות. הכאב הקשור להסתיידות הכתף יכול להיות לסירוגין או מתמשך, תלוי באדם.

בנוסף לכאב, אנשים עם הסתיידות בכתף עלולים לחוות גם רגישות ונפיחות סביב הכתף הפגועה. תסמינים אלו יכולים לתרום עוד יותר להגבלת ניידות ולקושי בביצוע משימות הדורשות תנועות מעל הראש או הרמת חפצים כבדים.

חשוב לציין כי הסימפטומים של הסתיידות כתף יכולים להיות דומים למצבי כתף אחרים כגון פציעות שרוול מסובב או בורסיטיס. לכן, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לאבחון מדויק.

ניהול הכאב ואי הנוחות הקשורים להסתיידות בכתף כרוך לרוב בשילוב של אפשרויות טיפול שמרניות, כגון מנוחה, טיפול בקרח, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) ופיזיותרפיה. במקרים מסוימים, אם הכאב נמשך או משפיע באופן משמעותי על איכות החיים של הפרט, ניתן לשקול אפשרויות טיפול פולשניות יותר כמו זריקות קורטיקוסטרואידים או התערבות כירורגית.

מהן אפשרויות הטיפול בהסתיידות כתף?

קיימות מספר אפשרויות טיפול זמינות להסתיידות בכתף, בהתאם לחומרת המצב והתסמינים של האדם. מטרת הטיפול היא להקל על הכאב, לשפר את טווחי התנועה ולהחזיר את הפונקציונליות לכתף הפגועה.

 • 1. טיפול שמרני:
  במקרים רבים, אמצעים שמרניים הם הקו הראשון לטיפול בהסתיידות בכתף. זה עשוי לכלול מנוחה, הימנעות מפעילויות המחמירות את הכאב, מריחת שקיות קרח על האזור הפגוע ולקיחת משככי כאבים ללא מרשם. תרגילי פיזיותרפיה ומתיחות יכולים גם לעזור לשפר את ניידות הכתפיים ולחזק את השרירים שמסביב.
 • 2. תרופות:
  תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs), כגון איבופרופן או נפרוקסן, עשויות להירשם להפחתת כאב ודלקת הקשורים להסתיידות הכתף. תרופות אלו יכולות לעזור להקל על הסימפטומים ולשפר את הנוחות הכללית.
 • 3. זריקות קורטיקוסטרואידים:
  אם טיפולים שמרניים אינם מספקים הקלה מספקת, ניתן להמליץ על זריקות קורטיקוסטרואידים. זריקות אלו מספקות תרופות אנטי דלקתיות חזקות ישירות לתוך מפרק הכתף, ומפחיתות כאב ודלקת. עם זאת, חשוב לציין שההשפעות של זריקות קורטיקוסטרואידים עשויות להיות זמניות, ויש להשתמש בהן בתבונה עקב תופעות לוואי אפשריות.

  4. טיפול בגלי הלם חוץ גופיים (ESWT):
  אפשרות טיפול לא פולשנית זו משתמשת בגלי קול בעלי אנרגיה גבוהה כדי לשבור את ההסתיידויות בכתף. ESWT הראה תוצאות מבטיחות בהפחתת כאב ושיפור תפקוד הכתף אצל חלק מהאנשים עם הסתיידות כתף.

  במקרים חמורים יותר או כאשר טיפולים שמרניים אינם מצליחים לספק הקלה, ניתן לשקול התערבות כירורגית. ניתן לבצע ניתוח ארתרוסקופי או ניתוח פתוח להסרת ההסתיידויות ולתיקון כל נזק בסיסי. עם זאת, הניתוח שמור בדרך כלל למקרים שבהם אפשרויות טיפול אחרות לא צלחו.

איור המציג אפשרויות טיפול שונות להסתיידות בכתף
איור המציג אפשרויות טיפול שונות להסתיידות בכתף

האם ניתן למנוע הסתיידות בכתף?

אמנם אין דרך חסינת תקלות למנוע הסתיידות בכתף, אך ישנם אמצעים מסוימים שניתן לנקוט כדי להפחית את הסיכון או לעכב את הופעתו. להלן כמה אסטרטגיות שעשויות לסייע במניעת הסתיידות בכתף:

 • 1. שמרו על אורח חיים בריא:
  אימוץ אורח חיים בריא יכול להשפיע לטובה על בריאות העצמות והמפרקים הכללית. זה כולל אכילת תזונה מאוזנת ועשירה בסידן וויטמין D, החיוניים לחוזק העצם ולמינרליזציה. פעילות גופנית סדירה, כגון פעילויות נושאת משקל ואימוני התנגדות, יכולה גם היא לסייע בחיזוק השרירים והעצמות המקיפות את מפרק הכתף.
 • 2. תרגל יציבה טובה:
  שמירה על יציבה טובה יכולה לעזור למזער את הלחץ על מפרק הכתף והמבנים שמסביב. הימנע מלהתכופף או להתכופף ולעשות מאמץ מודע לשבת ולעמוד עם יישור נכון. שימוש בכיסאות ושולחנות ארגונומיים יכול גם לסייע בתמיכה ביציבה טובה במהלך עבודה או פעילויות אחרות הדורשות ישיבה ממושכת.

  3. הימנע מתנועות חוזרות ונשנות מעל הראש:
  ביצוע חוזר של תנועות מעל הראש, כגון זריקה או הרמת חפצים כבדים, עלול להפעיל עומס יתר על מפרק הכתף ועלול להוביל להסתיידות. חשוב לתרגל טכניקה נכונה ולהשתמש בציוד מתאים כדי למזער את הסיכון לפציעה. הפסקות קבועות ושילוב תרגילי מתיחה יכולים גם הם לעזור להקל על הלחץ על הכתף.

 • 4. חימום והתקררות:
  לפני כל פעילות גופנית או פעילות גופנית המערבת את מפרק הכתף, חיוני להתחמם בצורה מספקת. זה עוזר להגביר את זרימת הדם לשרירים ומכין אותם לפעילות הקרובה, ומפחית את הסיכון לפציעה. התקררות עם תרגילי מתיחה עדינים לאחר פעילות גופנית יכולה גם לעזור להקל על המתח בשרירי הכתף ולקדם גמישות.
 • 5. חפש טיפול מוקדם בפציעות כתף:
  טיפול מיידי בכל פציעות או אי נוחות בכתף עלול למנוע התפתחות של הסתיידויות. אם אתה חווה כאב מתמשך או טווח תנועה מוגבל בכתף, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע רפואי לאבחון מדויק וטיפול מתאים.

"התמודדות עם הסתיידות בכתף: נקודת מבט אישית"

חיים עם הסתיידות בכתף יכולים להיות חוויה מאתגרת, פיזית ורגשית. עם זאת, עם גישה ותמיכה נכונים, ניתן לנהל את המצב ולנהל חיים מספקים. להלן נקודת מבט אישית על התמודדות עם הסתיידות בכתף, תוך הדגשת שלושה היבטים מרכזיים:

 • 1. מחפש עזרה מקצועית:
  כשחוויתי לראשונה תסמינים של הסתיידות בכתף, כמו כאבים והגבלה בתנועתיות, ידעתי שהגיע הזמן לפנות לעזרה מקצועית. התייעצות עם ספק שירותי בריאות המתמחה במצבי שרירים ושלד הייתה מכרעת בקבלת אבחנה מדויקת ופיתוח תוכנית טיפול יעילה. הם הדריכו אותי בבדיקות אבחון שונות, כגון צילומי רנטגן או סריקות MRI, כדי להעריך את מידת ההסתיידות ולקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.
 • 2. אפשרויות טיפול ושיקום:
  לאחר האבחון, הוצגו בפניי אפשרויות טיפול שונות המותאמות למצב הספציפי שלי. זה כלל שילוב של גישות לא ניתוחיות כמו פיזיותרפיה, טכניקות לניהול כאב ושינויים באורח החיים. לפיזיותרפיה היה תפקיד משמעותי במסע השיקום שלי, עם תרגילים שהתמקדו בחיזוק שרירי הכתפיים ושיפור טווחי התנועה. בנוסף, למדתי טכניקות לניהול כאב, כמו שימוש בטיפול בחום או בקור, ושילובן בשגרת היומיום שלי.
 • 3. תמיכה רגשית וטיפול עצמי:
  התמודדות עם הסתיידות בכתף יכולה לגבות מחיר מהרווחה הרגשית של האדם. חיוני לחפש תמיכה רגשית מאנשים אהובים, חברים או קבוצות תמיכה שמבינים את האתגרים הקשורים למצב זה. שיתוף חוויות, פחדים וניצחונות עם אחרים שעוברים מסע דומה יכול לספק תחושה של תוקף ועידוד. בנוסף לתמיכה רגשית, יש חשיבות מכרעת לתעדוף טיפול עצמי. זה יכול לכלול תרגול טכניקות לניהול מתח, עיסוק בפעילויות שמביאות שמחה והרפיה, ותשומת לב למגבלות האישיות כדי למנוע מאמץ יתר.

תמונה של אדם שמנהל משימות יומיומיות למרות הסתיידות בכתף
אדם שמנהל משימות יומיומיות למרות הסתיידות בכתף

הסתיידות בכתף היא מצב שכיח שיכול להיות בעל השפעה משמעותית על יכולתו של האדם לבצע פעולות יומיומיות. עם זאת, עם אסטרטגיות אבחון, טיפול וניהול נכונות, ניתן למתן את השפעותיה ולשמור על איכות חיים טובה. כמו תמיד, מניעה עדיפה על ריפוי, ולכן שילוב של שינויים באורח החיים ובדיקות קבועות יכול לעזור רבות במניעת הסתיידות בכתף.

שיתוף:

עוד מאמרים בנושא

לקוחות ממליצים

חיפוש

צריכים שירותי קידום ושיווק באינטרנט לעסק? כן? השאירו פרטים!