התקשרו אלינו: 03-7444577

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התקשרו אלינו: 03-6780586

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סרטן העור תסמינים

מאמר זה מספק מבט מעמיק על הסימפטומים של סרטן העור, מחלה נפוצה אך לעתים קרובות מתעלמים ממנה. מטרתו היא להגביר את המודעות וההבנה, לעודד גילוי מוקדם וטיפול.

הבנת סרטן העור: מה זה?

סרטן העור הוא סוג של סרטן המתרחש בתאי העור. זוהי הצורה הנפוצה ביותר של סרטן בעולם, הפוגעת במיליוני אנשים מדי שנה. סרטן העור מתפתח כאשר תאי העור עוברים שינויים חריגים וגדלים ללא שליטה. ישנם שלושה סוגים עיקריים של סרטן העור: קרצינומה של תאי בסיס, קרצינומה של תאי קשקש ומלנומה.

קרצינומה של תאי בסיס היא הסוג הנפוץ ביותר של סרטן העור ומופיעה בדרך כלל באזורים בעור שנחשפו לשמש, כגון הפנים, הצוואר והידיים. לעתים קרובות הוא מופיע כגבשושית מוגבהת, פנינה או כפצע שאינו מרפא. קרצינומה של תאי קשקש מתרחשת בדרך כלל גם באזורים החשופים לשמש ומופיעה ככתם עבה, אדום וקשקשי או כפצע שאינו מרפא.

מלנומה היא הסוג האגרסיבי ביותר של סרטן העור ויכולה להתפתח משומות קיימות או להופיע ככתמים חדשים על העור. זה יכול להתרחש בכל מקום בגוף ולעיתים קרובות מאופיין בצורה א-סימטרית, גבולות לא סדירים, צבעים שונים בתוך הנגע, קוטר גדול ותכונות מתפתחות. למלנומה יש פוטנציאל להתפשט לחלקים אחרים בגוף אם לא מתגלים ומטופלים מוקדם.

סרטן העור נגרם בעיקר מחשיפה לקרינה אולטרה סגולה (UV) מהשמש או ממקורות מלאכותיים כמו מיטות שיזוף. חשיפה ממושכת ובלתי מוגנת לקרינת UV פוגעת ב-DNA של תאי העור, מה שמוביל למוטציות שעלולות לגרום להתפתחות סרטן. גורמי סיכון נוספים לסרטן העור כוללים עור בהיר, היסטוריה של כוויות שמש, היסטוריה משפחתית של סרטן עור, מערכת חיסון מוחלשת ומצבים גנטיים מסוימים.

איור של סוגים שונים של סרטן העור
איור של סוגים שונים של סרטן העור

עד כמה נפוץ סרטן העור?

סרטן העור מהווה דאגה בריאותית משמעותית ברחבי העולם, כאשר השכיחות שלו עולה עם השנים. שכיחות סרטן העור משתנה בהתאם לגורמים כמו מיקום גיאוגרפי, דמוגרפיה של האוכלוסייה והרגלי חשיפה לשמש.

 • 1. הנטל העולמי של סרטן העור:
  סרטן העור הוא אחת הצורות הנפוצות ביותר של סרטן בעולם. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO), היו כ-2.2 מיליון מקרים חדשים של סרטן עור שאינו מלנומה ולמעלה מ-300,000 מקרים של מלנומה בשנת 2020. מספרים אלו מדגישים את גודל הבעיה ומדגישים את הצורך במודעות ומניעה.
 • 2. הבדלים אזוריים:
  השכיחות של סרטן העור שונה בין האזורים, בעיקר בשל שינויים בדפוסי החשיפה לשמש ובסוגי העור. מדינות עם רמות גבוהות של קרינה אולטרה סגולה (UV), כמו אוסטרליה, ניו זילנד ודרום אפריקה, נוטות לסבול משיעורים גבוהים יותר של סרטן העור. לעומת זאת, אזורים עם רמות קרינת UV נמוכות יותר, כמו צפון אירופה, חווים שיעורים נמוכים יותר של המחלה. חשוב לציין שסרטן העור יכול להופיע בכל חלק של העולם, ללא קשר לאקלים או קו הרוחב.
 • 3. גורמי גיל ומגדר:
  סרטן העור יכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, אך הסיכון עולה עם הגיל. מבוגרים יותר, במיוחד אלה עם היסטוריה של חשיפה לשמש, נוטים יותר לפתח סרטן עור. בנוסף, גברים נוטים להיות בעלי שכיחות גבוהה יותר של סרטן העור בהשוואה לנשים. הפער הזה עשוי להיות מיוחס לחשיפה תעסוקתית לשמש, פעילויות פנאי או הבדלים בשיטות ההגנה מפני השמש.

מהם התסמינים השכיחים של סרטן העור?

סרטן העור יכול להופיע עם מגוון תסמינים, שיכולים להשתנות בהתאם לסוג ולשלב של הסרטן. חיוני להיות מודע לתסמינים אלו כדי להבטיח גילוי מוקדם והתערבות רפואית מהירה.

 • 1. גידולי עור חריגים:
  אחד הסימנים הנפוצים ביותר לסרטן העור הוא הופעת גידולים חדשים על העור. גידולים אלה עשויים ללבוש צורה של גושים קטנים, מבריקים או פנינים, או שהם עשויים להופיע ככתמים שטוחים ואדמדמים. שימו לב לכל הגידולים השונים מהעור הרגיל שלכם, במיוחד אם הם גדלים בגודלם או משתנים בצורה או צבע.
 • 2. שינויים בשומות קיימות:
  סרטן העור יכול להתבטא גם כשינויים בשומות קיימות. שימו לב לשומות המציגות צורות אסימטריות, גבולות לא סדירים או צבע לא אחיד. כל שומה שקוטרה יותר מ-6 מילימטרים או עוברת שינויים משמעותיים בגודל, צורה או צבע צריכה להיות מוערכת על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.
 • 3. פצעים שלא נרפאים:
  סימפטום פוטנציאלי נוסף לסרטן העור הוא נוכחותם של פצעים שאינם נרפאים או נרפאים לאט מאוד. פצעים אלו עלולים לדמם, לנבוע או לקרום ולא להשתפר למרות טיפול נאות בפצעים. אם אתה מבחין בפצע מתמשך שאינו מגיב לטיפול תוך מספר שבועות, רצוי לפנות לטיפול רפואי.
 • 4. גירוד, כאב או רגישות:
  במקרים מסוימים, סרטן העור יכול לגרום לגירוד, כאב או רגישות באזור הפגוע. אי נוחות זו עשויה להיות קלה או חמורה יותר, בהתאם לשלב הסרטן. אם אתה חווה גירוד מתמשך, רגישות או כאב בנקודה מסוימת בעור שלך, מומלץ להיבדק על ידי רופא עור.

תמונה של תסמיני סרטן עור שונים
תסמיני סרטן עור שונים

'כלל ABCDE': מה זה אומר?

כלל ה-ABCDE הוא מכשיר מנמוני מועיל המשמש לזיהוי סימנים פוטנציאליים לסרטן העור. כל אות מייצגת מאפיין אחר שיש לשים לב אליו בעת בחינת שומות או גידולי עור. הבנה ויישום של כלל זה יכולים לסייע לאנשים בזיהוי חריגות כלשהן ולפנות לטיפול רפואי מיידי.

A מייצג אסימטריה. בשומות רגילות, שני החצאים הם בדרך כלל סימטריים. עם זאת, אם אתה שם לב שחצי אחד של שומה אינו תואם את החצי השני מבחינת צורה או גודל, זה עשוי להוות סיבה לדאגה.

B מייצג גבולות לא סדירים. לשומות שפירות יש בדרך כלל גבולות חלקים ואחידים. מצד שני, לשומות ממאירות עשויות להיות קצוות משוננים, מטושטשים או לא סדירים. אם אתה מבחין באי-סדירות בגבול של שומה, חשוב להעריך אותה.

C מייצג וריאציה של צבע. בעוד לשומות שפירות בדרך כלל יש צבע אחיד, מלנומות או סוגים אחרים של סרטן עור עשויים להופיע בצבעים שונים באותה שומה. זה יכול לכלול גוונים של חום, שחור, אדום, לבן, או אפילו כחול. אם אתה מבחין במספר צבעים בתוך שומה, מומלץ לבחון אותה על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

D מייצג קוטר. שומות שפירות הן בדרך כלל קטנות יותר בגודלן, בדרך כלל בקוטר של פחות מ-6 מילימטרים. עם זאת, אם אתה מבחין בשומה שגדולה מזה, היא עשויה להוות סיבה לדאגה ויש להעריך אותה על ידי רופא עור.

E מייצג אבולוציה או שינוי. יש להתייחס ברצינות לכל שינוי בגודל, צורה, צבע או מרקם של שומה. זה כולל שומות שגדלו במהירות, התרוממו או התרוממו, או שהחלו לגרד או לדמם. אם אתה מבחין בתכונות מתפתחות בשומה, חשוב להעריך אותה על ידי איש מקצוע רפואי.

איך מרגיש סרטן העור?

לסרטן העור לא תמיד יש תחושות גופניות ספציפיות הקשורות אליו, אך ישנם סימנים ותסמינים מסוימים שאנשים עשויים לחוות. במקרים רבים, סרטן העור אינו גורם לכאב או אי נוחות. עם זאת, ישנם מקרים שבהם סרטן העור יכול לגרום לתחושות מסוימות שאין להתעלם מהן.

ראשית, גירוד יכול להיות סימפטום שכיח של סרטן העור. אם אתה מבחין בגרד מתמשך בשומה או כתם עור, זה עשוי להצביע על נוכחות של סרטן העור. גירוד יכול להתרחש כתוצאה מגדילה ופעילות של תאים סרטניים בעור. חשוב לשים לב לכל גירוד חריג ומתמשך ולהעריך אותו על ידי איש מקצוע בתחום הבריאות.

שנית, סרטן העור יכול לפעמים לגרום לרגישות או כאב. זה נצפה יותר בשלבים מתקדמים של סרטן העור שבהם הגידול צמח עמוק יותר לתוך העור או התפשט לחלקים אחרים בגוף. אם אתה חווה רגישות או כאב בשומה או בנגע בעור, חיוני לפנות לטיפול רפואי בהקדם.

שלישית, סרטן העור עלול לגרום לפעמים לתחושת לחץ או אי נוחות. זה יכול להתרחש כאשר נגע עור או גידול לוחצים על עצבים, כלי דם או איברים קרובים. אם אתה מבחין בתחושות חריגות של לחץ או אי נוחות באזור מסוים בעור שלך, חשוב להעריך זאת על ידי איש מקצוע רפואי כדי לשלול את האפשרות של סרטן העור.

בנוסף, סרטן העור יכול לגרום לכיב או להיווצרות של פצעים פתוחים. פצעים אלה עשויים שלא להחלים ויכולים להיות כואבים. אם אתה מבחין בפצעים מתמשכים או שאינם מתרפאים על העור שלך, חיוני לבחון אותם על ידי איש מקצוע רפואי.

לבסוף, סרטן העור יכול להוביל גם לשינויים במרקם העור. זה יכול להתבטא בחספוס, קשקשים או התפתחות של קרומים על פני השטח של שומה או נגע. אם אתה מבחין בשינויים כלשהם במרקם העור שלך, חיוני להעריך אותו על ידי רופא עור.

תמונת תקריב של כתם סרטן העור
תמונת תקריב של כתם סרטן העור

האם תסמיני סרטן העור יכולים להיעלם מעיניהם?

כן, תסמיני סרטן העור יכולים לפעמים להיעלם מעיניהם, במיוחד בשלבים המוקדמים. סרטן העור יכול להתפתח באיטיות ועשוי להופיע בתחילה כגבשושיות קטנות, ללא כאבים, כתמים או שינויים בעור שניתן להתעלם מהם בקלות. בנוסף, תסמיני סרטן העור יכולים להיחשב בטעות למצבי עור נפוצים אחרים, כגון שומות, יבלות או פריחות, מה שגורם להתעלמות מהם.

יתר על כן, חלק מסרטני העור, כגון מלנומה, יכולים להתפתח גם באזורים בגוף שאינם נראים בקלות, כגון הקרקפת, בין אצבעות הרגליים או באיברי המין. אזורים נסתרים אלה מקשים על אנשים להבחין בשינויים או סימפטומים כלשהם, אלא אם כן הם בודקים באופן פעיל את עורם באופן קבוע.

יתר על כן, סוגים מסוימים של סרטן עור, כגון קרצינומה של תאי בסיס, עשויים שלא לגרום לתסמינים בולטים כלל. סוגים אלה של סרטן עור גדלים לעתים קרובות באיטיות ונשארים מקומיים, מה שמוביל למחסור בסימנים או תחושות גלויים שבדרך כלל יזהירו אנשים לפנות לטיפול רפואי.

בנוסף, אנשים עשויים גם להאמין בטעות שסרטן העור משפיע רק על בעלי עור בהיר או היסטוריה של חשיפה מוגזמת לשמש. תפיסה שגויה זו עלולה להוביל לחוסר מודעות וערנות במעקב אחר תסמינים פוטנציאליים של העור, מה ולתרום עוד יותר לאפשרות של סרטן העור שלא יבחינו בו.

מה עליך לעשות אם אתה מבחין בתסמינים?

אם אתה מבחין בתסמינים שעלולים להצביע על סרטן העור, חיוני לנקוט בפעולה מיידית. גילוי וטיפול מוקדם הם המפתח לשיפור הסיכויים לתוצאות מוצלחות. להלן כמה צעדים שכדאי לשקול אם אתה מבחין בתסמינים חשודים:

 • 1. בדיקה עצמית:
  בצע בדיקה עצמית יסודית של העור שלך באופן קבוע. חפש שומות, גידולים או כתמים חדשים או משתנים על העור שלך. שימו לב היטב לכל כתמים שמציגים את מאפייני ה-ABCDE (א-סימטריה, גבולות לא סדירים, צבע לא אחיד, קוטר גדול או מתפתח עם הזמן).
 • 2. התייעצו עם רופא עור:
  אם אתם מבחינים בתסמינים הנוגעים לכך, מומלץ לקבוע תור לרופא עור. רופאי עור מתמחים באבחון וטיפול במצבי עור, לרבות סרטן העור. יש להם את המומחיות לבחון את העור שלך ביסודיות ולקבוע אם יש צורך בבדיקות נוספות או ביופסיות.
 • 3. ביופסיה ואבחון:
  אם רופא העור חושד בסרטן העור על סמך התסמינים והבדיקה, הוא עשוי להמליץ על ביופסיית עור. ביופסיה כוללת לקיחת דגימה קטנה של האזור החשוד בעור לצורך ניתוח מעבדה. ניתוח זה יסייע בקביעת נוכחות וסוג סרטן העור, וינחה החלטות טיפול נוספות.

  חשוב לזכור שאבחון עצמי אינו מומלץ, שכן למחלות עור רבות יכולות להיות תסמינים דומים. רק איש מקצוע רפואי מיומן יכול לאבחן במדויק סרטן עור באמצעות בדיקה ובדיקות מתאימות.

איור של צעדים שיש לנקוט כאשר אתה מבחין בתסמינים של סרטן העור
איור של צעדים שיש לנקוט כאשר אתה מבחין בתסמינים של סרטן העור

הכרת התסמינים של סרטן העור חיונית לגילוי מוקדם ולטיפול. חיוני לבדוק באופן קבוע את העור שלך עבור כל שינוי ולהתייעץ עם רופא עור אם אתה מבחין באחד מהתסמינים המוזכרים במאמר זה. זכרו, גילוי מוקדם יכול להציל חיים.

שיתוף:

עוד מאמרים בנושא

לקוחות ממליצים

חיפוש

צריכים שירותי קידום ושיווק באינטרנט לעסק? כן? השאירו פרטים!